Edukacja i kultura

PRALNIA – przykład zaangażowania w edukację i kulturę, połączenia szacunku do miejsca i tradycji z nowoczesną wiedzą

Pralnia jest otwartą przestrzenią wyposażoną w pracownię stolarską, sitodruku, druku 3D i elektroniki, dlatego prowadzi się w niej warsztaty z projektowania, fotografii, robotyki, rękodzielnicze, tapicerskie i wiele innych. Można tam tworzyć własne projekty i dzielić się wiedzą. W Pralni nie tylko uczą, ale też wytwarzają i sprzedają unikatowe produkty lokalne. Świadczą usługi dla firm, organizacji i osób indywidualnych z wykorzystaniem frezarki CNC, plotera laserowego oraz w zakresie fotografii czy sitodruku. Stawiają na wysoką jakość produktu i estetykę jego wykonania. Celem spółdzielni jest promowanie w równym stopniu tradycyjnego rzemiosła i nowych technologii oraz wymiana wiedzy i praktycznych umiejętności.

 

 

Tak wygląda przestrzeń edukacyjno – rzemieślnicza
W pierwszym pomieszczeniu znajdują się drukarki 3D, zestawy do robotyki, komputery. Można w spokoju usiąść przy biurku by coś wydrukować lub zaprojektować, złożyć robota albo zlutować i zaprogramować mikroprocesor. Podczas wizyty studyjnej właśnie tutaj pije się kawę przy dużym, stworzonym przez ekipę z Pralni stole. Na co dzień można tu spotkać grupy dzieci i młodzieży podczas kreatywnych warsztatów albo Alexa, który nie może oderwać się od drukarki 3D. Pomieszczenie nazywane jest “czystym” bo elektronika, którą się tam trzyma nie znosi pyłów.

 

 

W drugim pomieszczeniu zgromadzony został sprzęt tak różnorodny, że tylko wyobraźnia może ograniczać proces twórczy. Można tam pobrudzić się farbą do sitodruku albo risografu. Jest to główne miejsce do drukowania i wycinania przy pomocy lasera, ale także do tapicerowania, odnowienia starego fotela czy uszycia koszulki. Nazywane środkowym, bo jest w środku.

 

 

Trzecie pomieszczenie nazywane jest stolarnią w której znajdują się niezbędne do pracy narzędzia: ploter CNC, piły, wkrętarki, szlifierki, dłuta, młotki, śrubokręty oraz wiele innych. Są też wióry i hałas.

 

 

Tak wyglądają warsztaty edukacyjne – oferta
Swoją ofertę twórcy Pralni kierują zarówno do lokalnej społeczności, jak i grup zorganizowanych, przyjeżdżających do Sokołowska w ramach wycieczek szkolnych, obozów, wyjazdów integracyjnych, czy praktyk.

Można wziąć udział w grze terenowej po Sokołowsku lub w warsztatach:
– tapicerowania i renowacji mebli
– tworzeniu MAKRAM kwietników wiszących
– mydlarskich
– technice string-art, wyplatania przestrzennych obrazków
– tworzenia łapaczy snów
– robotyki z zestawami Lofi Robot
– tworzenia papieru czerpanego i ozdabiania kartek
– z projektowania i realizacji sitodruku
– modelowania i druku 3D